Migrena. Kaip išsisaiškinti priežastį ir ją pašalinti?

Migrena. Kaip išsisaiškinti priežastį ir ją pašalinti?

Įsivaizduokite, kad į mano kabinetą ateina penki žmonės, besiskundžiantys migreniniais galvos skausmais.

Pirmoji moteris be migreninių galvos skausmų skundžiasi dar ir nerimu, nemiga, vidurių užkietėjimu, pagreitėjusiu širdies plakimu, mėšlungiu, menstruaciniais skausmais. Visi šie simptomai yra susiję ir rodo, kad visas kūnas yra labai įsitempęs, sudirgęs. Šie simptomai įprastai yra susiję su labai dideliu magnio trūkumu, kurį sąlygoja skurdi mityba, kofeino, cukraus, alkoholio vartojimas bei stresas.

Taigi, šiuo atveju užtektų pakeisti moters mitybą ir paskirti kuriam laikui didesnes magnio dozes.

Kitas pacientas turėjo alergiją kiaušiniams. Kai iš jo mitybos buvo pašalinti kiaušiniai, dingo ir migrena.

Dar viena moteris visada turėjo migreną prieš mėnesines. Ją taip pat kankino kiti simptomai: PMS, pilvo pūtimas, potraukis saldumynams, krūtų jautrumas, irzlumas. Visi šie simptomai yra susiję su hormonų pusiausvyros sutrikimu. Ji turėjo per daug estrogeno ir per mažai progesterono. Tad hormonų pusiausvyros atstatymas padėjo atsikratyti ir galvos skausmų.

Ketvirtasis pacientas turėjo per mažą cukraus kiekį kraujyje ir tai iššaukdavo migreną, tad kai pradėjo valgyti mažesnėmis porcijomis, bet dažniau ir kokybišką maistą, baigėsi ir galvos skausmai.

Kitos moters galvos skausmo priežastis buvo dehidratacija.

Iš šių keleto pavyzdžių galime matyti, kad, nors visi šie žmonės turėjo tą patį simptomą – migreną, jų gydymas buvo visiškai skirtingas, nes migrenos priežastys buvo nevienodos. Tad jeigu norite atsikratyti migreninių galvos skausmų, turite surasti to skausmo priežastį. Norėdama palengvinti Jums ieškojimą, aprašysiu pačias dažniausias ir svarbiausias priežastis, kurios sukelia migreną, ir patarsiu, kaip būtų galima sau padėti jau šiandien.

DAŽNIAUSIOS MIGRENOS PRIEŽASTYS:

Alergija maistui/žarnyno bei virškinamojo trakto sutrikimai

 • SIMPTOMAI: nuovargis, pilvo pūtimas, sąnarių ar raumenų skausmas, dirgliosios žarnos sindromas ir kt.
 • TESTAS: maisto netoleravimo testas (IgG), tyrimas celiakijai nustatyti, mikrobiologiniai tyrimai (išmatų ir/ar šlapimo pasėliai) irgi galėtų būti naudingi siekiant identifikuoti bakterijų, grybelio išvešėjimą, žarnyno mikrofloros sutrikimus.
 • GYDYMAS: pradžioje būtų labai naudinga atsisakyti glitimo, pieno ir jo produktų, kiaušinių, mielių, sojos, kofeino, kukurūzų bei didelio kiekio kukurūzų fruktozės sirupo. Taip pat būtų naudinga į savo mitybą įtraukti enzimus, probiotikus, omega-3 riebalų rūgštis.

Chemikalai, toksiškos medžiagos maiste

 • Termiškai apdorotame maiste gali būti dirbtinių saldiklių (ypatingai reikėtų vengti aspartamo), mononatrio glutamato (E621), nitratų, sulfitų, kurie gali sukelti migreną. Tiramino turintis maistas, toks kaip šokoladas ar sūris, taip pat gali iššaukti galvos skausmus.
 • GYDYMAS: atsisakyti maisto, kuriame yra dirbtinių saldiklių, priedų, sulfitų ir apskritai vengti apdoroto maisto. Mitybą turėtų sudaryti neapdorotas, nerafinuotas maistas, gausus fitochemikalų.

Hormonų pusiausvyros sutrikimas

 • SIMPTOMAI: PMS, pilvo pūtimas, skysčių kaupimasis, irzlumas, krūtų jautrumas, menstruaciniai skausmai ir kt.
 • PRIEŽASTYS: pakaitinė hormonų terapija, kontraceptinių tablečių vartojimas arba tiesiog laikotarpis prieš menopauzę, kai dėl ovuliacijos pokyčių estrogenų kiekis organizme labai padidėja, o progesterono – tampa per mažas.
 • TESTAI: kraujo arba seilių tyrimas, kuris ištirtų estrogeno kiekį organizme.
 • GYDYMAS: valgyti termiškai neapdorotą, mažo glikeminio indekso maistą, įtraukiant į mitybą linų sėmenis, daug kryžmažiedžių šeimos daržovių, tokių kaip kalafioras, brokolis, kopūstas, Briuselio kopūstai. Vartoti tokias žoleles kaip tikrasis skaistminas (Vitex agnus-castus L.) kartu su magniu ir vitaminu B6. Vengti alkoholio, kofeino, cukraus, rafinuotų angliavandenių. Streso mažinimo technikos ir sportas taip pat būtų labai naudingi.

Magnio trūkumas

 • SIMPTOMAI: galvos skausmas, vidurių užkietėjimas, nerimas, nemiga, irzlumas, jautrumas triukšmui, mėšlungis.
 • TESTAS: dažnai nors magnio ir trūksta, kraujo tyrimas to gali neparodyti. Todėl reiktų labiau pasikliauti simptomais, o ne tyrimu.
 • GYDYMAS: į savo mitybos racioną įtraukti daugiau žalių, lapinių daržovių, pavartoti magnio papildus (400-600 mg per dieną). Venkite magnio oksido forma, nes ji dažniausiai sukelia viduriavimą. Geriau rinktis magnio citratą

Mitochondrijų disfunkcija

 • SIMPTOMAI: nuovargis, raumenų skausmas, užmirštumas. Kartais vieninteliu simptomu gali būti pati migrena.
 • GYDYMAS: per dieną išgerti 200-400 mg B2 (riboflavino) ir 100-400 mg kofermento Q10.
 • Maistas, kuriame yra gausu riboflavino – špinatai, burokėlių lapai, kiaušiniai, šparagai, migdolų riešutai.
 • Maistas, kuriame yra gausu kofermento Q10 – ekologiška vištiena, jautiena, sezamų sėklos, brokolis, kalafioras.

Turėkite omenyje, kad kartais yra būtina sujungti kelis gydymo būdus, pavyzdžiui, gal vertėtų prie mitybos pakeitimo pridėti akupunktūrą ar pradėti praktikuoti emocinės laisvės techniką (angl. emotional freedom technique).

Linkėdama sveikatos,
Jūsų Ingrida